Brückentage neboli česky tzv. překlenovací dny jsou pracovní dny, které leží mezi svátky a víkendem. Jsou to dny, které jsou mezi v Německu pracujćími velmi populaŕní, protože jsou ideální pro vybírání dovolené - za 1 - 2 dny volna můžete leckdy získat až 6 dní pracovního volna. Tyto dny se dají kombinovat během celého roku a podle toho, na které dny v týdnu svátky spadnou můžete získat za 28 dní dovolené až 63 dní volna.
Jak na to? Které dny jsou v Německu vůbec svátkem? Zde stručný návod, pát tipů a taky seznam všech spolkových, ale i regionálních svátků v Německu.
Příklad:
Představte si, že 1. květen (Svátek práce) připadá na čtvrtek. Následující pátek by pak byl překlenovacím dnem. Pokud si tento pátek vezmete dovolenou, budete mít od čtvrtka do neděle volno – celé čtyři dny v řadě, přestože jste využili jen jeden den dovolené. To zní dobře, ne?
Jak Brückentage využijete na maximum:
• Naplánujte si překlenovací dny: Zapište si, které dny leží mezi státními svátky a víkendy, a rozmyslete si, kdy si chcete vzít dovolenou.
• Požádat si o dovolenou: Požádejte si o dovolenou brzy, zvláště pokud pracujete ve velké společnosti, protože mnoho kolegů může mít stejný nápad.
• Maximální využití: Snažte se naplánovat si dny dovolené tak, abyste měli co nejdelší volno jen s pár dny. Například kolem Vánoc můžete často získat spoustu dní volna s malou dovolenou, protože existuje několik svátků blízko sebe.
Vzhledem k tomu, že 25.12. a 26.12. a 1.1. jsou státní svátky, můžete zůstat doma 16 dní se 7 dny dovolené - od 21.12.2024 - 5.1.2025.
Pokud pracujete v Bavorsku, můžete jít do práce ještě o den později, a to 7. ledna, protože 6. ledna je v Bavorsku také státní svátek - se 7 dny dovolené tak získáte dokonce 17 dní volna.
Některé překlenovací dny se každý rok mění – a vždy existují tipy na další rok, jak překlenovací dny co nejlépe využít. Zde je příklad – tipy na rok 2025 najdete pod cestovatelskou stránkou.
FEDERÁLNÍ SVÁTKY, KTERÉ PLATÍ V CELÉM NĚMECKU
01.01. - Nový rok
Velký pátek – podle Velikonoc
Velikonoční pondělí - v závislosti na Velikonocích
01.05. - Svátek práce
Nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt) – 39 dní po Velikonoční neděli, vždy čtvrtek
Svatodušní pondělí (Pfingstmontag) - podle Velikonoc (vždy čtvrtek)
03.10. - Den německé jednoty
25. 12 - První vánoční den
26. 12 - Druhý svátek vánoční
Státní svátky, které neplatí v celém Německu
06.01. - Tři králové (Baden-W., Bayern, Sachsen-Anhalt)
08.03. - Mezinárodní den žen (Berlin, Meckelnburg-V.)
Fronleichnam - v závislosti na Velikonocích vždy čtvrtek (Baden-W., Bayern, Hessen, Borhrhein-W., částečně Sachsen, částečně Thüringen)
08.08. - Festival míru v Augsburgu (pouze oblast města Augsburg)
15.08. - Nanebevzetí Panny Marie (Saarland, částečně Bayern)
20.09 - Světový den dětí (Thüringen)
31.10. - Den reformace (Brandenburg, Bremen, Hamburg, Meckelnburg-V., NIedersachsen, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-H., Thüringen)
01.11. - Den všech svatých (Baden-W., Bayern, Nordrhein-W., Rheinland-Pfalz und Saarland)
Den pokání a modliteb (Buß- und Bettag) - vždy středa, 11 dní před 1. adventem (vždy středa před 23. listopadem) (Sachsen, pouze bez vyučování v Bayern)